Pismo za učitelje

POŠTOVANI UČITELJI!

VI ČINITE SVIJET DRUGAČIJIM!

Vi ste biološko čudo. Osim ako imate biološkog blizanca, nikad nije postojala niti će ikad postojati druga osoba poput vas u ljudskoj povijesti. Učenicima OŠ «Marjan», svojim učenicima, donosite jedinstven zavežljaj uma, srca, duha i sposobnosti. Nitko prije i nitko nakon vas neće im ponuditi ono što ste im vi nudite darujući im sebe kroz svoja znanja, sposobnosti i vještine. Vi ste nebeski događaj koji se zbiva jednom u vječnosti. Vi ste dar neba za učenike naše škole. Budite odgovorni i prenesite im svoje darove jer ćete samo po darovanom ostaviti trag, živjeti u srcima budućih generacija. Bit ćete i onda kada vas ne bude bilo jer će vas vaši učenici spominjati kao izvore, nadahnuća, primjere, uzore...

Svatko od vas je važan i zbog toga sve što radite, veliko ili malo, dodaje se zbroju ukupnih doprinosa. Vi ste kamenčić koji usmjeruje tok vode, koji onda mijenja tok potoka, koji zatim mijenja obale rijeke, pa onda mijenja krajolik, zatim puni jezera, pa osigurava vodu tisućama, zatim isparava u oblake, mijenja vrijeme i konačno utječe na sudbinu čovječanstva. Vaš uljudni «Dobar dan!» učeniku, onom s teškoćama u razvoju kao i onom darovitom, može imati ogromno značenje za njegov život. Sve što činite u pripremi i izvođenju nastave doprinos je učenicima, ugledu OŠ «Marjan» i cjelokupnom školstvu. Vrijednost koju dodate životu svojih učenika obogatit će i vaš život. Ako nadahnete i motivirate nekoliko učenika iz svoga razreda, a ono dalje prenese entuzijazam na nekoliko ostalih učenika kumulativni će učinak biti beskrajan.

Vaš uspjeh više ovisi o pozitivnim, brižnim odnosima punim povjerenja nego o bilo kojem umijeću, ideji, savjetu ili pomagalu koje nude različiti priručnici.

Pozitivan odnos s učenicima izgradit ćete jedino ako najprije volite sami sebe, ako ste spremni učiti o svojim učenicima i cijeniti ih kao osobe. Učenicima treba znati dati priznanje, slušati ih, činiti im male ustupke, uključiti ih i dati im važnosti. Poštujete li učenike tretirat ćete ih kao «mogućnost» i bit ćete otvoreniji, opušteniji i prijateljski raspoloženi prema njima.

Učenje se, naravno, može odvijati u razredu, ali većina učenja se ne odvija tamo. Oni koji danas uče nisu samo učenici i studenti; učenje je iznenada postalo svačiji posao. Zapravo, naučiti «kako učiti» danas bi mogla biti i vaša najpresudnija sposobnost preživljavanja, a upravo vi ste pozvani tome naučiti naše učenike.

Umjesto pričanja o promjenama koje biste željeli u školstvu, objavite promjene koje osobno činite upravo sada i ovdje – u OŠ «Marjan»!

SRS OŠ «Marjan»

« Listopad 2020 »