Čestitamo međunarodni Dan žena

Danas se slave ekonomska, politička i društvena dostignuća pripadnika ženskog spola. Svim ženama, a posebice našim kolegicama, učenicama, ali i čitateljicama, čestitamo međunarodni Dan žena. Prvi Dan žena se slavio 28. veljače 1909. godine u SAD-u temeljem deklaracije koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Do prije dvadesetak godina nije bilo razmišljanja oko darivanja  za Dan žena, nezaobilazan je bio crveni karanfil. Danas ovaj cvijet rijetko vidimo igdje i za kupiti, a kamoli u nekim lijepim buketima namijenjenim nekoj majci, supruzi, djevojci na dar. Razlog je tome što je isti zbog svoje specifične crvene boje bio važan simbol socijalističke ikonografije, te je nakon pada režima postao prilično nepopularan i zapostavljen u cvjećarstvu, a ostala simbolika vezana uz ovaj cvijet nepravedno je zanemarena.

Ideja da se uopće obilježava međunarodni dan žena pojavila se početkom 20. stoljeća kada su se često događali protesti zbog loših radnih uvjeta. Godine 1910. prva međunarodna ženska konferencija bila je održana u Kopenhagenu te ustanovila 'Međunarodni dan žena'. Kasnije, u mnogim komunističkim državama, taj je praznik izgubio svoju ideološku osnovu i postao dan u kojem muškarci iskazuju svoju ljubav i poštovanje prema pripadnicama suprotnog spola. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene UN su ga službeno počeli obilježavati. Mnoge žene svijeta moraju se boriti za svoja prava. Dok žene razvijenih zemalja imaju pravo glasa, neke još uvijek nemaju. Žene koje su podređene, opterećene brutalnim običajima, Žene su puno češće od muškaraca siromašne, neishranjene i nepismene. Od ukupnog broja nepismenih osoba na svijetu, čak dvije trećine su žene. To su porazne činjenice. Činjenica je da veliki broj muškaraca ne može zamisliti ženu na ključnim pozicijama , a žene se još uvijek kategoriziraju kao supruge, majke i domaćice ili poslovne žene kojima je jedino bitna karijera (čitaj: feministkinje). Također činjenica je da žene još uvijek za iste poslove dobivaju manje plaće od muškaraca, a ako ne daj bože ostanu trudne, moraju se bojati za svoj posao. Kod nas još uvijek vlada slika žene kao pratilje muškarcu, supruge, majke, domaćice...
Pa ako je Dan žena samo jedan onda neka bar prikaže ženu u njenom pravom svijetlu jer još uvijek nije lako biti žena!

Izvor: www.she.hr

objavio: Vesna Čavka   datum: 7. 3. 2011.