Dica i ČAkavica

U dvorani Nadbiskupskog sjemeništa u Splitu u organizaciji OŠ Marjan održan je 4. susret djece i učenika ČAkavaca Dica i ČAkavica

Ova je manifestacija pokrenuta 2011. povodom obilježavanja 20. ČAkavske večeri OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i obilježavanja 100 – te obljetnice školske zgrade, a s ciljem očuvanja čakavske „riči“ i čakavice kao najstarijeg hrvatskog narječja. Zamišljena je kao mobilna i svake je godine organizira druga škola, odnosno, ustanova, a okuplja djecu od predškolskog uzrasta do srednjoškolaca.

Briga o čuvanju lipoga ČA okupila je i ove godine na 4. susretu učenike i učitelje trogirskih škola „Petar Berislavić“ i Majstora Radovana, djecu iz Dječjeg vrtića „Kaštela“, učenike OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i OŠ kneza Trpimira iz Kaštel Gomilice, solinsku OŠ Vjekoslav Parać, OŠ Vis s otoka Visa te OŠ Marjan iz Splita, kao i predstavnike II., IV. i V. splitske gimnazije. Sudjelovalo je 53 djece i 17 mentora koji su ih pripremali.

Gost je bio čakavski pjesnik Tomislav Najev, a glazbena gošća pjevačica Zrinka.

Brojnim nazočnim zaljubljenicima u čakavsku rič obratila se riječima dobrodošlice mr.sc. Zdenka Barović, ravnateljica OŠ Marjan koja je zahvalila svima koji su sudjelovali i pomogli u realizaciji ovog susreta naglasivši da ono što osjećamo možemo najbolje izraziti na svome jeziku, odnosno dijalektu. Istakla je da je inicijativa vezana za početak ovog susreta Dica i ČAkavica, potekla iz OŠ Bijaći iz Kaštel Novog koja je poznata po njegovanju čakavice i organizaciji tradicionalnih ČAkavskih večeri i ravnateljice Jadranke Šošić koja je podsjetila  nazočne kako je ideja oko projekta Dica i ČAkavica  'krenula' izrazivši zadovoljstvo odazivom sudionika u Marulovom gradu.

Navela je značaj ovog projekta očuvanja jezika i čakavice kao nematerijalne kulturne baštine što se, prema temeljnoj ideji vodilji, širi i prenosi i na druge ustanove u Splitsko – dalmatinskoj županiji. Zahvalila je kolegama ravnateljima i mentorima koji su podržali ova nastojanja te najavila da će domaćin sljedećeg V. susreta Dica i ČAkavica, koji će se održati u svibnju 2015. na otoku Visu, biti OŠ Vis.

objavio: Vesna Čavka   datum: 15. 5. 2014.

« Travanj 2024 »